Francouzská kuchyně

Nejen víno 🍷 a sýry 🧀 dělají francouzskou kuchyni světovou

Rozmanitý svět francouzských chutí. Provence voní bylinkami, Alsasko hýří sýry, a Bretaň nabízí čerstvé mořské plody. Tajemství tkví v kvalitních surovinách a pečlivé přípravě. Francouzská kuchyně vás okouzlí svou harmonií chutí i rozmanitostí.

Kokosové makronky
Moučníky a dezerty / Cukroví

Kokosové makronky

Kokosové makronky jsou dokonalou kombinací křupavého povrchu, vláčného středu a jemného krému. Pochází z francie, kde makronky tvoří jeden z nejoblíbenějších dezertů, podávaný v nespočtu různých provedení. Kokos dodává exotickou chuť, která skvěle ladí s vanilkovým krémem.

Doba přípravy 55 min. Hodnocení 4.7/5 Zobrazení receptu 481x
Základní recept na palačinky
Snídaně / Moučníky a dezerty / Svačiny

Základní recept na palačinky

Palačinky jsou lehkým a univerzálním pokrmem, který si získal oblíbu po celém světě. Tento jednoduchý recept je snadno upravitelný a zaručuje nadýchané a jemné palačinky. Palačinky, známé jako crêpes, pocházejí z Bretaně na severozápadě Francie. Tradičně se podávají s jednoduchou citronovo-cukrovou náplní nebo jako slané varianty z pohankové mouky.

Doba přípravy 25 min. Hodnocení 3.9/5 Zobrazení receptu 451x
Zdravé banánové palačinky
Snídaně / Moučníky a dezerty / Svačiny

Zdravé banánové palačinky

Zdravé banánové palačinky jsou jednoduchým, chutným a výživným pokrmem. Přebírají sladkost z banánů, vlákninu z ovesných vloček a bílkoviny z vajec. Tento recept je stvořený pro zdravou snídani nebo svačinu.

Doba přípravy 20 min. Hodnocení 4.2/5 Zobrazení receptu 192x

Pokud jste ještě neobjevili kouzlo francouzské kuchyně, děláte chybu

Francouzská kuchyně je ztělesněním chuťové elegance. Od křupavého croissantu po rafinované omáčky, každé jídlo vypráví příběh vášnivých tradic. Víno, sýry a čerstvé suroviny tvoří základ této světově proslulé gastronomie. Začněte svou kulinářskou cestu do Francie.

  1. Základní ingredience francouzské kuchyně
  2. Francouzská kuchyně podle regionů
  3. Kulinářské techniky ve francouzské kuchyni
  4. Klenoty francouzské kuchyně
  5. Francouzská vína a jejich role v gastronomii
  6. Francouzské sýry
Základní ingredience francouzské kuchyně

Základní ingredience francouzské kuchyně

Francouzská kuchyně je symbolem elegance, harmonie chutí a důrazu na kvalitu. Abychom mohli vytvořit jídla, která tuto pověst potvrzují, je třeba mít po ruce správné ingredience. Spíž inspirovaná francouzskou kulinářskou tradicí není přeplněná, ale obsahuje pečlivě vybrané suroviny. Ty vám umožní zvládnout vše od jednoduchých večeří až po gurmánské zážitky. Francouzská kuchyně staví na jednoduchých, ale kvalitních ingrediencích. Pokud máte základní suroviny vždy po ruce, snadno vykouzlíte jídla, která zachytí ducha francouzského stolování.

Máslo je srdce francouzské kuchyně

Máslo je v této kuchyni absolutním základem. Používá se téměř všude – do omáček, pečiva i na smažení. Na francouzských trzích se rozlišuje máslo sladké a slané (beurre doux a beurre demi-sel). Slané máslo dodá pokrmům hloubku, sladké je zase nenahraditelné při pečení. Jeho kvalita ovlivňuje výsledek, proto sáhněte po másle s vysokým obsahem tuku, které má jemnou, smetanovou chuť.

Vína jsou tekuté duše francouzských pokrmů

Víno není jen nápoj, ale také ingredience. Červené, bílé nebo růžové – každé má své místo. Červené víno obohatí pokrmy jako boeuf bourguignon nebo coq au vin, bílé je základem pro ryby a lehčí omáčky. Nejde o to používat nejdražší víno, ale takové, které byste si rádi nalili do sklenky.

Bylinky přináší vůni francouzské krajiny

Bylinky jsou jako podpis každého pokrmu. Tymián, rozmarýn, petržel, estragon a levandule tvoří základní sestavu. Provence bylinky, směs obsahující tymián, oregano, rozmarýn a bazalku, jsou symbolem jihofrancouzské kuchyně. Bylinky se používají čerstvé i sušené, ale čerstvé vždy přidávají intenzivnější vůni a chuť.

Sýry jsou francouzská chlouba

Francie je zemí sýrů, od jemného brie až po intenzivní roquefort. Ve francouzské kuchyni se sýry využívají nejen na zakončení jídla, ale také jako ingredience. Gruyère a comté jsou základními složkami fondue nebo gratinovaných pokrmů. Camembert se peče, kdežto chèvre (kozí sýr) ozvláštňuje saláty a koláče.

Smetana a crème fraîche představují krémové kouzlo

Francouzská smetana je hustá, bohatá a jemná. Crème fraîche je mírně nakyslá a používá se do omáček, polévek nebo dezertů. Přidává krémovou konzistenci a zdůrazňuje chuť ostatních surovin. Na rozdíl od běžné smetany se dobře mísí s horkými pokrmy, aniž by se srazila.

Mouka a tajemství perfektního těsta

Francouzské pečivo a dezerty stojí na mouce typu T45 nebo T55. Tato hladká mouka má nižší obsah lepku, což je výborné pro křehké pečivo, croissanty nebo bagety. Dobrá mouka je základem všeho, co se v kuchyni peče – od quiche Lorraine po slavné éclairs.

Olivový olej je esencí jihu Francie

Olivový olej přináší chuť Provence do každého pokrmu. Používá se na saláty, ryby, zeleninu i marinády. Nejlepší je extra panenský, který má výraznou chuť a skvěle se hodí i do studené kuchyně. Francouzské recepty s olivovým olejem často reflektují lehčí středomořský styl.

Bagety a chléb

Ve francouzské kuchyni je chléb mnohem víc než příloha. Bageta je neodmyslitelným doplňkem k polévkám, sýrům nebo paštikám. Na stole se podává vždy čerstvá, často ještě teplá. Kromě baget jsou oblíbené i rustikální chléb pain de campagne nebo máslové briošky.

Francouzské pečivo Popis
Bageta (Baguette) Dlouhý a úzký chléb s křupavou kůrkou a měkkou střídou, základní součást francouzského stolování.
Croissant Máslový, vrstvený rohlík ve tvaru půlměsíce, oblíbený k snídani.
Brioška (Brioche) Sladký máslový chléb s jemnou texturou, často ochucený vanilkou nebo citronem.
Pain au Chocolat Máslové těsto s čokoládovou náplní, podobné croissantu.
Pain de Campagne Rustikální venkovský chléb, obvykle s křupavou kůrkou a hutnou střídou.
Éclair Podlouhlé pečivo z odpalovaného těsta plněné krémem a polité čokoládovou polevou.
Chouquette Lehké pečivo z odpalovaného těsta posypané perlovým cukrem.
Tarte Tatin Obrácený koláč s karamelizovanými jablky na máslovém těstě.
Pain aux Raisins Máslové pečivo ve tvaru spirály, plněné rozinkami a žloutkovým krémem.
Madeleine Malé máslové koláčky ve tvaru mušle, oblíbené ke kávě nebo čaji.
Financier Mandlové koláčky s lehce křupavou kůrkou, často pečené ve tvaru obdélníku.
Galette Placka z křehkého těsta, obvykle plněná ovocem nebo zeleninou.
Clafoutis Dezert podobný pudinku, obvykle s třešněmi nebo jiným ovocem.
Fougasse Placka z chlebového těsta, často ochucená olivami, bylinkami nebo sýrem.
Canelé Malé pečivo s karamelizovanou kůrkou a měkkým vnitřkem, obvykle ochucené rumem a vanilkou.

Koření vykouzlí chuťovou dokonalost

I když francouzská kuchyně není známá pálivostí, koření jako muškátový oříšek, skořice nebo hřebíček hrají v receptech důležitou roli. Používají se s rozvahou a vždy podporují hlavní suroviny, místo aby je přehlušily.

Vývary tvoří základ pro omáčky a polévky

Domácí vývar je stavebním kamenem francouzských omáček a polévek. Hovězí, kuřecí nebo rybí vývar dodávají hloubku chutí. Francouzská kuchyně má také zálibu v demi-glace, což je redukovaný hovězí vývar používaný jako základ pro mnoho receptů.

Pikantní dotek hořčice

Francouzská hořčice, především dijonská, je univerzálním dochucovadlem. Používá se do salátových dresinků, marinád i omáček. Její výrazná, ale vyvážená chuť podtrhuje charakter mnoha pokrmů.

Lahodná čokoláda

Kvalitní čokoláda je nezbytná pro francouzské dezerty, jako je mousse au chocolat nebo pain au chocolat. Vysoký obsah kakaa zaručuje intenzivní chuť a krémovou konzistenci.

Barevná a čerstvá zelenina

Francouzská kuchyně stojí na kvalitě sezónní zeleniny. Cibule, česnek, rajčata, mrkev a pórek tvoří základ mnoha pokrmů. Zároveň hrají zeleninové směsi, jako je ratatouille, důležitou roli v jednoduchých a zdravých receptech.

Zelenina Francouzská jídla
Cibule Francouzská cibulačka, Ratatouille, Coq au Vin
Česnek Bouillabaisse, Aioli, Escargots de Bourgogne
Rajčata Ratatouille, Provençalské rajčata, Bouillabaisse
Mrkev Boeuf Bourguignon, Pot-au-Feu, Cassoulet
Pórek Vichyssoise, Pot-au-Feu, Tarte aux Poireaux
Brambory Gratin Dauphinois, Pommes Frites, Aligot
Lilek Ratatouille, Tian, Baba Ganoush
Zucchini (cuketa) Ratatouille, Tian, Zucchini Farcis
Papriky Ratatouille, Piperade, Poulet Basquaise
Fenykl Bouillabaisse, Salade de Fenouil, Gratinovaný fenykl
Špenát Quiche Florentine, Soufflé aux Épinards, Omelette aux Épinards
Červená řepa Salade de Betteraves, Tarte Tatin z řepy, Velouté z červené řepy
Chřest Chřestová polévka, Chřest s holandskou omáčkou, Salade d'Asperges
Zelené fazolky Salade Niçoise, Haricots Verts s máslem, Cassoulet
Kapusta Potée Lorraine, Chou Farci, Zelná polévka

Vejce

Vejce jsou nezbytná pro přípravu quiche, soufflé nebo crème brûlée. Důraz se klade na jejich čerstvost, která ovlivňuje strukturu i chuť pokrmů.

Kyselé tóny dodávají citrusy a ocet

Citrony, limetky a vinné octy přidávají svěží kyselost a vyvažují bohaté chutě. Balsamikový ocet se používá méně než jeho vinné varianty, které jsou lehčí a univerzálnější.

Francouzská kuchyně podle regionů

Francouzská kuchyně podle regionů

Francie je nejen zemí vína a sýrů, ale i místem neuvěřitelné rozmanitosti chutí. Každý region má své specifické ingredience, recepty a postupy, které reflektují historii, podnebí a geografii dané oblasti. Tento přehled vám představí, jak se francouzské regiony vyznačují svými kulinářskými specialitami.

Alsasko - ovlivněno německou kuchyní

Alsasko na severovýchodě Francie nabízí jedinečnou kombinaci francouzských a německých vlivů. Oblast je známá svými vydatnými pokrmy a využíváním zelí, brambor a masa. Tradiční jídla zahrnují choucroute garnie, tedy zelí s klobásami a vepřovým masem, a slaný koláč flammkuchen, který připomíná tenkou pizzu se smetanou, cibulí a slaninou. Alsasko je také domovem skvělých bílých vín, jako je riesling nebo gewürztraminer, které dokonale ladí s místními specialitami.

Bretaň - království mořských plodů a palačinek

Na severozápadě Francie leží Bretaň, oblivněná blízkostí Atlantiku. Ve zdejší kuchyni jsou zastoupeny mořské plody. Pokrmy jako moules-frites (slávky s hranolky) nebo čerstvě grilované ryby jsou běžnou součástí jídelníčku. Z Bretaně pocházejí také slavné pohankové palačinky galettes, které se plní sýrem, šunkou nebo vejci. Sladkou variantou jsou máslové crêpes, často podávané s karamelem nebo čerstvým ovocem.

Normandie - jablka, smetana a sýry

Normandie, ležící severně od Paříže, miluje bohaté krémové chutě. Region je proslulý svými jablkovými sady, které dodávají základ pro výrobu cidru, calvadosu a dezertů, jako je tarte tatin. Normandská kuchyně hojně využívá máslo a smetanu, což je patrné v pokrmech jako sole meunière nebo chicken à la normande, kde se kuře dusí v omáčce z calvadosu a smetany. Mezi slavné sýry patří camembert, livarot a pont-l’évêque.

Burgundsko - víno, maso a lanýže

Burgundsko je jedním z nejikoničtějších regionů francouzské kuchyně, a to díky svým vínům a tradičním pokrmům. Hlavními hvězdami jsou zdejší červená vína, která doprovázejí jídla jako boeuf bourguignon (hovězí dušené ve víně) nebo coq au vin. Dalšími poklady tohoto regionu jsou černé lanýže a dijonská hořčice, které se využívají jako základ pro mnoho omáček. A nesmíme zapomenout na escargots de Bourgogne, šneky podávané s máslem, česnekem a bylinkami.

Provence - slunce, olivy a bylinky

Na jihu Francie se nachází Provence, region s teplým středomořským podnebím. Zdejší kuchyně je lehká, plná čerstvé zeleniny, olivového oleje a aromatických bylinek. Mezi nejoblíbenější jídla patří ratatouille, zeleninová směs s lilkem, cuketou a rajčaty, nebo bouillabaisse, bohatá rybí polévka z přístavu Marseille. Kuchyně Provence má své speciality jako tapenáda (pasta z oliv a kaparů) a sladké dezerty z mandlí a medu.

Akvitánie - region foie gras a Armagnacu

Akvitánie na jihozápadě Francie je známá svou láskou k husím a kachním produktům. Zde se připravuje nejjemnější foie gras, které je považováno za luxusní delikatesu. Kromě toho se region pyšní výborným Armagnacem, což je druh brandy, a červenými víny z Bordeaux. Oblast také nabízí sladkosti, jako je canelé, malé pečivo s karamelizovaným povrchem a jemným vnitřkem.

Korsika - ostrovní kuchyně plná charakteru

Korsika je ostrovem, který přináší do francouzské kuchyně svou jedinečnost. Zdejší jídla odrážejí vliv středomořské kuchyně s důrazem na místní produkty. Oblíbenými ingrediencemi jsou kaštany, které se používají do polévek a dezertů, a korsické klobásy z divočáků. Korsické sýry, jako je brocciu, jsou základem mnoha receptů, včetně slaných koláčů a dezertů jako fiadone, což je lehký tvarohový koláč.

Lyon - hlavní město francouzské gastronomie

Lyon se nachází v srdci Francie a je považován za hlavní město gastronomie. Místní kuchyně je zaměřena na jednoduché, ale bohaté pokrmy. Speciality jako quenelles (knedlíčky z rybího nebo masového pyré) nebo salade lyonnaise (salát s křupavou slaninou a pošírovaným vejcem) jsou ukázkou Lyonu. Lyon se také pyšní tradičními bouchons, malými restauracemi nabízejícími autentická jídla.

Savojsko - hory a sýry

V oblasti Alp se nachází Savojsko, které je proslulé svými sýry a vydatnými pokrmy. Zdejší kuchyně je ideální pro zimní večery – fondue savoyarde (rozpuštěný sýr s vínem), raclette nebo tartiflette, což je zapékaný pokrm z brambor, sýru reblochon, slaniny a cibule. Savojsko je také domovem skvělých bílých vín, která perfektně doplňují zdejší sýrové speciality.

Údolí Loiry - zahrada Francie

Oblast Loiry je známá jako „zahrada Francie“, díky bohaté úrodě ovoce a zeleniny. Region nabízí lehké a elegantní pokrmy, jako je rillettes (paštika z masa nebo ryb) a místní sladké speciality, například tarte tatin. Údolí Loiry je také domovem vynikajících bílých vín, která se perfektně párují s místními pokrmy.


Mezi nejznámější pokrmy patří Boeuf Bourguignon, což je hovězí maso dušené ve víně s kořenovou zeleninou.
Provence se vyznačuje použitím čerstvých bylinek, olivového oleje a lehkých zeleninových jídel, jako je Ratatouille.
Normandie je známá Tarte Tatin, což je obrácený koláč s karamelizovanými jablky.
Lyon je proslulý pokrmy jako Quenelles nebo Salade Lyonnaise, které se podávají v tradičních bouchons.
Bretaň nabízí mořské plody jako Moules-Frites a palačinky Galettes vyrobené z pohankové mouky.
Savojsko je známé sýrovými pokrmy, jako je Fondue, Raclette nebo Tartiflette.
Akvitánie je známá Armagnacem a skvělými červenými víny z Bordeaux, které dokonale doplňují místní speciality.
V Alsasku se tradičně používá vepřové maso, které je základem pro pokrmy jako Choucroute Garnie.
Kulinářské techniky ve francouzské kuchyni

Kulinářské techniky ve francouzské kuchyni

Francouzská kuchyně není jen o vynikajících ingrediencích, ale také o dokonalé technice, která povyšuje obyčejné suroviny na mistrovská díla. Francouzští kuchaři si zakládají na preciznosti, estetice a harmonii chutí. Každý krok, každý pohyb nože a každá kapka omáčky jsou součástí procesu, který proměňuje vaření v zážitek.

  • Mise en Place
    Ve francouzské kuchyni je mise en place (doslova „všechno na svém místě“) klíčem k úspěchu. Než se pustíte do vaření, vše musí být připravené – od nakrájené zeleniny po odměřené koření. Tato technika zajišťuje hladký průběh vaření a umožňuje plné soustředění na samotný proces.
  • Flambování
    Flambování je jednou z nejvíce vizuálně působivých francouzských technik. Při flambování se alkohol, například brandy nebo likér, přidává k pokrmu a zapaluje se. Tento proces nejenže vytváří dramatický efekt, ale také zintenzivňuje chuť pokrmu. Flambování je typické například pro Crêpes Suzette nebo pokrmy z mořských plodů.
  • Pošírování
    Pošírování je technika vaření při nízké teplotě, kdy se suroviny (např. vejce, ryby nebo ovoce) ponoří do horké tekutiny, která se však nikdy nevaří. Tento proces zachovává texturu a jemnost surovin. Typickým příkladem je pošírovaný losos nebo slavné francouzské pošírované hrušky ve víně.
  • Sauté
    Technika sauté, tedy rychlé opékání na pánvi, je základem mnoha francouzských pokrmů. Při sauté se suroviny prudce opékají na rozpáleném tuku, aby získaly zlatavou barvu a výraznou chuť. Tuto techniku najdeme například při přípravě Sauté de Veau nebo různých zeleninových příloh.
  • Redukce
    Redukce je proces odpařování tekutin, aby se zkoncentrovala jejich chuť a vytvořila bohatá omáčka. Tato technika je nezbytná při přípravě demi-glace, klasického základu pro mnohé francouzské omáčky. Redukce se také používá při přípravě vínových nebo smetanových omáček, které jsou typické pro francouzskou kuchyni.
  • Deglazování
    Deglazování (déglacer) je technika, která se používá k přípravě omáček. Po opékání masa nebo zeleniny se na pánvi vytvoří výpek, který se následně rozpustí přidáním tekutiny, jako je víno, vývar nebo smetana. Tento proces přenáší intenzivní chuť výpeku do omáčky, která se pak podává k hlavnímu chodu.
  • Montáž másla
    Francouzští kuchaři často zakončují přípravu omáček montáží másla, tedy vmícháním studeného másla na konci vaření. Tento krok dodává omáčkám hedvábnou konzistenci a jemnou chuť. Montáž másla je typická pro omáčky podávané k rybám nebo zeleninovým pokrmům.
  • Julienne a brunoise
    Francouzská kuchyně si zakládá na estetice, což je patrné i ve způsobu krájení. Julienne je technika krájení na tenké proužky, zatímco brunoise označuje jemné kostičky. Tyto techniky nejenže zajišťují rovnoměrné vaření, ale také dodávají pokrmům vizuální eleganci.
  • Bain-marie
    Bain-marie (vodní lázeň) je technika používaná při přípravě jemných pokrmů, jako jsou soufflé, crème brûlée nebo omáčky na bázi vajec. Tento způsob vaření umožňuje rovnoměrné rozložení tepla a zabraňuje přehřátí surovin.
  • Konfitování
    Konfitování je metoda pomalého vaření při nízké teplotě, obvykle v tuku. Kachní nebo husí maso konfitované ve vlastním tuku je oblíbenou specialitou, která má díky této technice měkkou strukturu a intenzivní chuť. Konfitovat lze i zeleninu, například česnek.
  • Emulgování
    Emulgování je proces spojování dvou tekutin, které se běžně nemísí, jako je olej a ocet. Typickým příkladem je příprava vinaigrette nebo omáček na bázi másla a vína. Tato technika je základem pro mnoho francouzských dresinků a omáček.
  • Sous-Vide
    Moderní technika sous-vide, původně popularizovaná ve Francii, zahrnuje vaření vakuově zabalených surovin ve vodní lázni při přesné teplotě. Tím se zachovává textura, chuť a šťavnatost pokrmů. Sous-vide je oblíbené při přípravě steaků, ryb i zeleniny.
  • Pěny a espumy
    Francouzská kuchyně se také stala průkopníkem moderních technik, jako je vytváření pěn a espum. Tyto techniky přidávají texturu a nový rozměr tradičním pokrmům. Typickým příkladem je čokoládová pěna (mousse au chocolat) nebo pěny na bázi bylinek.
  • Glazování
    Glazování je technika, která se používá ke zvýraznění chuti a dodání lesklého vzhledu pokrmům. Glazování zeleniny nebo masa máslem, medem nebo redukovaným vývarem zajišťuje atraktivní prezentaci a zvýraznění chuti.
Mise en place je příprava všech surovin a nástrojů před začátkem vaření, což zajišťuje plynulý průběh a větší soustředění na samotný proces.
Flambování zahrnuje přidání alkoholu do pokrmu, který se následně zapálí. Tím se zintenzivní chuť a vytvoří atraktivní vizuální efekt.
Redukce je proces odpařování tekutiny, jako je vývar nebo víno, za účelem koncentrace chutí a zahuštění omáček.
Deglazování spočívá v rozpouštění výpeku z pánve pomocí tekutiny, například vína nebo vývaru, což vytváří základ pro lahodné omáčky.
Julienne označuje krájení na tenké proužky, zatímco brunoise znamená krájení na jemné kostičky, což zajišťuje estetickou prezentaci pokrmů.
Montáž másla znamená vmíchání studeného másla do omáčky na konci vaření, což jí dodává lesk a jemnou strukturu.
Bain-marie, tedy vaření ve vodní lázni, je ideální pro přípravu soufflé, crème brûlée nebo čokoládových omáček.
Konfitování je pomalé vaření při nízké teplotě v tuku, například kachní nebo husí maso, které tak získává jemnost a intenzivní chuť.
Klenoty francouzské kuchyně

Klenoty francouzské kuchyně

Francouzská kuchyně je světem plným rozmanitých chutí. Každý z následujících pokrmů odráží umění francouzských kuchařů, francouzskou historii, geografii a kulturu. Ochutnávka těchto klenotů je jako cesta po Francii – nezapomenutelný zážitek, který spojuje radost z jídla a poznávání nového.

Kohout na víně Coq au Vin

Coq au Vin je jedním z nejznámějších pokrmů francouzské kuchyně. Tento rustikální recept spojuje kohouta (kuře), červené víno, slaninu, houby a aromatickou zeleninu. Původně se vařilo jen kohouta, dnes se používá běžné kuřecí maso. Tento pokrm je důkazem francouzského umění přeměnit jednoduché suroviny na delikátní jídlo.

Zeleninová harmonie Ratatouille

Ratatouille je slavný pokrm z Provence, který v sobě kombinuje jednoduchost a bohatství chutí. Obsahuje lilky, cukety, rajčata, papriky a bylinky z Provence. Vše se pomalu dusí, aby se chutě spojily. Tento pokrm je skvělým příkladem francouzské lásky k čerstvé a sezónní zelenině.

Rybí polévka Bouillabaisse z Marseille

Tato bohatá rybí polévka pochází z přístavu Marseille. Bouillabaisse kombinuje různé druhy ryb, mořských plodů, zeleninu a aromatické koření. Podává se s bagetou a speciální omáčkou rouille, která dodává pikantní nádech. Bouillabaisse je dokonalým příkladem kuchyně inspirované mořem.

Slavné francouzské pokrmy z ryb Popis
Sole Meunière Jednoduchý a delikátní pokrm z mořského jazyka smaženého na másle s citronovou omáčkou a petrželkou.
Truite aux Amandes Pstruh připravený s máslem a mandlemi, podávaný s jemnou omáčkou.
Lotte à l'Américaine Pokrm z ďasa vařeného v omáčce z rajčat, brandy, vína a bylinek.
Rillettes de Poisson Paštika z rybího masa, často z lososa nebo tresky, ochucená bylinkami a smetanou.
Brandade de Morue Krémová směs z tresky, brambor, česneku a olivového oleje, oblíbená v Provence.
Cabillaud à la Provençale Treska připravená s rajčaty, česnekem, olivami a bylinkami z Provence.
Filet de Bar en Croûte de Sel Mořský vlk pečený v solné krustě, která udržuje šťavnatost a intenzivní chuť.
Saumon en Papillote Losos pečený v papilotě (balíčku) s bylinkami, zeleninou a bílým vínem.
Rouget à la Niçoise Parmice připravená s olivami, kapary a rajčaty, typická pro oblast Nice.
Soupe de Poisson Hustá rybí polévka podávaná s krutony a česnekovou omáčkou rouille.
Turbot au Beurre Blanc Kambala podávaná s jemnou omáčkou z bílého vína, másla a šalotky.
Escalopes de Saumon Plátky lososa opékané na másle, podávané s citronovou omáčkou.
Raie au Beurre Noir Křídlovec připravený s hnědým máslem, kapary a octem.
Haddock à la Crème Uzená treska podávaná s bohatou smetanovou omáčkou.
Bar à la Bordelaise Mořský vlk pečený s červeným vínem, šalotkou a bylinkami podle tradiční receptury z Bordeaux.

Vydatný pokrm z jihozápadu Cassoulet

Cassoulet je sytý pokrm z bílých fazolí, kachního nebo vepřového masa a klobás. Tento recept pochází z regionu Languedoc a je ztělesněním rustikální kuchyně. Vaří se pomalu, což umožňuje propojení chutí. Cassoulet prohřeje během dlouhých chladných zimních večerů.

Lahodný slaný koláč Quiche Lorraine

Quiche Lorraine pochází z regionu Lotrinsko a je známý svou kombinací máslového těsta, smetany, vajec a slaniny. Tento slaný koláč je nejen snadno připravitelný, ale také univerzální – můžete ho podávat jako předkrm, hlavní chod nebo lehký oběd.

Crème Brûlée

Crème Brûlée je jedním z nejslavnějších francouzských dezertů. Jemný vanilkový krém s karamelizovanou cukrovou kůrkou vytváří jedinečnou kombinaci. Původ tohoto dezertu není zcela jasný, ale dnes je symbolem francouzské cukrařiny.

Šneci na burgundský způsob Escargots de Bourgogne

Francie je známá svou odvahou experimentovat, což dokazují escargots – šneci podávaní s máslem, česnekem a bylinkami. Tento pokrm je oblíbený zejména v Burgundsku a často se podává jako předkrm. Chuť je jemná a máslová, což z něj činí nečekaně lahodnou delikatesu.

Alpská lahůdka Tartiflette

Tartiflette pochází ze Savojských Alp a je připravena z brambor, sýra reblochon, slaniny a cibule. Tento pokrm je důkazem toho, jak sýry dominují francouzské kuchyni. Tartiflette je dokonalým společníkem na horských chatách po dni stráveném na svazích.

Typické francouzské alpské pokrmy Popis
Fondue Savoyarde Rozpuštěný směs sýra, bílého vína a česneku, do které se namáčí kousky chleba.
Raclette Tradiční pokrm z roztaveného sýra, podávaný s bramborami, nakládanou zeleninou a masem.
Diots de Savoie Savojske klobásy z vepřového masa, často dušené ve víně nebo podávané s bramborovou kaší.
Crozets Malé čtvercové těstoviny z pohankové mouky, obvykle zapékané se sýrem.
Gratin Savoyard Bramborový gratin s vrstvami sýra, smetany a někdy i česneku.
Pela Tradiční pokrm podobný Tartiflette, ale připravovaný na pánvi, obsahující brambory, cibuli, slaninu a sýr Reblochon.
Farcement Sladko-slaný nákyp z brambor, rozinek, švestek, slaniny a koření, typický pro Savojsko.
Potée Savoyarde Vydatný dušený pokrm z vepřového masa, klobás, zelí a brambor.
Gâteau de Savoie Lehký piškotový dort z oblasti Savojska, často podávaný s marmeládou nebo šlehačkou.
Charcuterie Savoyarde Výběr uzenin a masových specialit, často servírovaných s chlebem a sýrem.
Matouille Pokrm z brambor a sýra Tomme de Savoie, pomalu roztaveného do krémové konzistence.
Soupe Savoyarde Hutná polévka z brambor, sýra, cibule a bílého vína.
Röstis Savoyards Křupavé bramborové placky, někdy obohacené o sýr nebo šunku.
Beignets de Pommes de Terre Smažené bramborové placky nebo koule, ochucené bylinkami a česnekem.
Tomme au Four Sýr Tomme pečený v troubě, podávaný s chlebem nebo bramborami.

Nadýchaný zázrak Soufflé

Soufflé je francouzská specialita, která spojuje lehkost a chuť. Může být sladké (čokoládové nebo vanilkové) nebo slané (se sýrem nebo bylinkami). Úspěch soufflé spočívá v jeho nadýchané konzistenci, které je dosaženo díky precizní technice šlehání bílku.

Symbol francouzské snídaně Croissant

I když je croissant v dnešní době dostupný po celém světě, jeho kořeny spočívají ve Francii. Tento máslový rohlík, připravovaný z vrstveného těsta, je neodmyslitelnou součástí každé francouzské snídaně. Croissant je ukázkou francouzského pekařského mistrovství.

Obrácený koláč Tarte Tatin

Tarte Tatin je dezert, který vznikl náhodou. Sestry Tatinovy údajně nechaly karamelizovat jablka a místo ztráty surovin vytvořily tento slavný obrácený koláč. Máslové těsto a sladká karamelová jablka dělají z Tarte Tatin oblíbený dezert.

Luxusní lahůdka Foie Gras

Foie Gras, jemná husí nebo kachní játra, je jedním z nejluxusnějších pokrmů francouzské kuchyně. Připravuje se pečením, dušením nebo jako paštika a často se podává s ovocnými kompoty nebo čerstvým chlebem. Foie Gras je oblíbené především při slavnostních příležitostech.

Pohankové palačinky Galettes

Galettes jsou tradiční pohankové palačinky z Bretaně, plněné slanými náplněmi, jako je šunka, sýr a vejce. Tento pokrm je lehký, ale vydatný, a představuje jednu z nejoblíbenějších bretaňských specialit.

Francouzská vína a jejich role v gastronomii

Francouzská vína a jejich role v gastronomii

Francouzská vína podtrhuje a zvýrazňuje chutě pokrmů. Tradice výroby vína je ve Francii hluboce zakořeněná a každý region má své typické odrůdy a vinařské postupy. Víno doprovází všechny chody – od aperitivu přes hlavní jídlo až po dezert. Ve francouzské kuchyni je víno také častou přísadou v receptech.

Hlavní vinařské regiony Francie

  • Bordeaux
    Bordeaux, světově proslulý region, je synonymem pro červená vína z odrůd cabernet sauvignon a merlot. Vína z Bordeaux jsou plná, strukturovaná a skvěle se hodí k hovězímu masu, jehněčímu nebo zvěřině. Suchá bílá vína z Bordeaux, často vyrobená z odrůd sauvignon blanc a sémillon, jsou ideální pro mořské plody.
  • Burgundsko
    Burgundsko je domovem odrůd pinot noir a chardonnay. Tato vína jsou jemná a komplexní, což z nich činí ideální volbu k pokrmům, jako je kachna, hříbkové risotto nebo tučnější ryby, například losos. Bílé burgundské víno výborně doplňuje sýry, jako je comté.
  • Champagne
    Champagne, perla francouzských vín, je oblastí známou pro své šumivé víno. Pravé šampaňské je symbolem oslav a elegancí. Hodí se nejen jako aperitiv, ale i k lehčím jídlům, jako jsou ústřice, sashimi nebo jemné dezerty.
  • Rhône
    Údolí Rhôny je známé svou rozmanitostí – od plných červených vín z odrůd syrah a grenache po aromatická bílá vína. Červená vína z oblasti Hermitage se hodí k grilovaným masům, zatímco bílá vína, například Condrieu, ladí s krémovými omáčkami
  • Alsasko
    Alsasko produkuje výjimečná bílá vína, jako je riesling, gewürztraminer a pinot gris. Tato vína se skvěle párují s asijskými pokrmy, kořeněnými jídly a sýry, například munsterem.
  • Provence
    Provence je synonymem pro růžová vína. Tato lehká, osvěžující vína jsou ideální pro letní saláty, grilované ryby a lehké sýry. Provence nabízí také červená vína, která se hodí k místním specialitám, jako je ratatouille.

Tipy na párování francouzských vín s pokrmy

  • Ústřice a Chablis
    Minerální a svěží bílé víno z Chablis podtrhuje slanou a jemnou chuť ústřic.
  • Pečené jehněčí a Bordeaux
    Plné červené víno z Bordeaux, zejména Médoc, dodává intenzivní chuť pečenému jehněčímu a zvýrazňuje jeho konzistenci.
  • Ratatouille a rosé z Provence
    Ovocná a lehká růžová vína z Provence doplňují zeleninové směsi jako ratatouille, díky své svěžesti osvěžují patro.
  • Gratinované brambory a bílé burgundské
    Chardonnay z Burgundska svou jemností harmonizuje s krémovými pokrmy, jako jsou gratinované brambory.
  • Sýrový talíř a Gewürztraminer
    Aromatické víno z Alsaska je dokonalým partnerem k pikantním sýrům jako munster nebo camembert.
  • Tuňákový steak a Côtes du Rhône
    Ovocná červená vína z Côtes du Rhône ladí se šťavnatými rybími pokrmy, jako je grilovaný tuňákový steak.
  • Coq au Vin a Pinot Noir
    Jemný Pinot Noir z Burgundska se hodí k pokrmům s vínovou omáčkou, jako je coq au vin, protože jeho kyselost vyvažuje chuť masa.
  • Grilované mořské plody a Sauvignon Blanc
    Sauvignon Blanc z Loiry svými citrusovými tóny skvěle podtrhne chuť grilovaných krevet a mušlí.
  • Pečená kachna a Beaujolais
    Ovocné a lehké červené víno z Beaujolais dodává kachním pokrmům svěžest a vyvažuje jejich bohatost.
  • Sýry s modrou plísní a Sauternes
    Sladké bílé víno Sauternes vytváří úžasný kontrast se slanou a výraznou chutí sýra roquefort.
  • Hovězí steak a Hermitage
    Plné červené víno z Hermitage se svou intenzivní chutí a strukturou skvěle doplňuje grilovaný steak.
  • Grilovaná zelenina a rosé z Tavel
    Ovocné růžové víno z Tavel se svou strukturou dobře ladí s grilovanou zeleninou a jemnými kořeněnými pokrmy.
  • Rybí polévky a Muscadet
    Bílé víno Muscadet z Loiry je ideální k pokrmům z mořských plodů a rybím polévkám díky své minerální svěžesti.
  • Pečené telecí a Côte-Rôtie
    Víno z Côte-Rôtie, bohaté na tóny červeného ovoce a koření, skvěle doplňuje jemné telecí maso.
  • Čokoládový dort a Banyuls
    Sladké červené víno Banyuls je ideální k čokoládovým dezertům díky své hedvábné textuře a tóny sušeného ovoce.
Francouzské sýry

Francouzské sýry

Francie je bezpochyby zemí sýrů. Produkuje více než 400 druhů, každý s unikátním charakterem, chutí a historií. Sýry jsou nedílnou součástí francouzské kultury a gastronomie – jsou podávány samostatně, v pokrmech, jako příloha i dezert.

Sýry z kravského mléka

Kravské mléko je i ve Francii nejpoužívanější surovinou pro výrobu sýrů. Tato mléka poskytují bohatou a smetanovou chuť.

  • Brie
    Měkký sýr s bílou kůrou, krémovým jádrem a jemně oříškovou chutí. Oblíbené varianty zahrnují Brie de Meaux a Brie de Melun. Hodí se k hroznovému vínu a křupavým bagetám.
  • Camembert
    Měkký sýr podobný brie, ale s výraznější chutí a vůní. Camembert de Normandie je chráněn označením původu. Perfektně se páruje s cidrem nebo lehkým červeným vínem.
  • Comté
    Tvrdý sýr s oříškovou a karamelovou chutí, který zraje 12 až 36 měsíců. Skvělý do fondue nebo jako součást sýrových prkének.
  • Maroilles
    Aromatický sýr s měkkou strukturou a výraznou vůní. Hodí se k pivu nebo k suchému bílému vínu.

Sýry z ovčího mléka

Ovčí mléko má vyšší obsah tuku a bílkovin, což dává sýrům intenzivní a plnou chuť.

  • Roquefort
    Jeden z nejslavnějších francouzských sýrů. Tento modrý sýr má pikantní chuť a vyrábí se z nepasterizovaného ovčího mléka. Skvěle doplňuje sladké víno, jako je Sauternes.
  • Ossau-Iraty
    Polotvrdý sýr z Pyrenejí s jemně ořechovou chutí. Ideální s medem a sušenými fíky.
  • Pérail
    Krémový měkký sýr s jemnou chutí, který se hodí na čerstvé saláty nebo k čerstvému pečivu.

Sýry z kozího mléka

Kozí sýry (chèvre) jsou oblíbené pro svou lehkost, svěžest a jemně kyselou chuť.

  • Chabichou du Poitou
    Tradiční kozí sýr s jemnou strukturou, který se hodí k lehkým bílým vínům.
  • Crottin de Chavignol
    Malý sýr, který se může jíst mladý nebo zralý. Mladý má svěží chuť, zralý je silnější. Hodí se ke Sauvignon Blanc.
  • Valençay
    Sýr ve tvaru pyramidy pokrytý popelem, který má jemnou, ale intenzivní chuť. Podávejte s čerstvou bagetou a bílým vínem z Loire.

Rozdělení francouzských sýrů podle způsobu výroby

  • Čerstvé sýry
    Čerstvé sýry nejsou zrající a mají krémovou texturu. Používají se do salátů nebo na pečivo. Příklady zahrnují Fromage Blanc nebo Brousse.
  • Měkké sýry s bílou plísní
    Tyto sýry mají měkký vnitřek a křupavou kůru z bílé plísně. Kromě Brie a Camembertu sem patří třeba Neufchâtel.
  • Modré sýry
    Vyrábějí se přidáním modré plísně, která vytváří typické žilkování. Mezi nejznámější patří Roquefort a Bleu d’Auvergne.
  • Tvrdé a polotvrdé sýry
    Tyto sýry zrají delší dobu, což jim dodává pevnou texturu a intenzivní chuť. Kromě Comté sem patří Beaufort a Tomme de Savoie.
  • Sýry s omývanou kůrou
    Omývané sýry mají výraznou vůni a měkký střed. Zahrnují Munster a Époisses.